Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siekierczynie

Siekierczyn 296, 59-818 Siekierczyn

 

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Siekierczynie działa na mocy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26.10.1982r. (t. j. Dz. U. Z 2023 poz.2151). Zgodnie z ww. ustawą profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy, a podstawą jej działania jest gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, uchwalany przez Radę Gminy i finansowany ze środków własnych gminy, pochodzących z opłat za wydawanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Siekierczynie jest organem powołanym przez Wójta Gminy Siekierczyn.
Do jej zadań należy w szczególności:

  1. Inicjowanie działań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, narkomanii oraz przemocy w rodzinie poprzez:
  • zapewnienie pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu;
  • udzielanie rodzinom, w którym występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej
  • i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie;
  • prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo - wychowawczych i socjoterapeutycznych;
  • wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych;
  • podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego;
  1. Opiniowanie wniosków o wydanie zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.
  2. Podejmowanie działań zmierzających do poddania się leczeniu odwykowemu osób uzależnionych od alkoholu.
  3. Kierowanie wniosków do Sądu o poddanie leczeniu.
  4. Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń w punktach sprzedaży.

Skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

  1. Zbigniew Zjawin – przewodniczący,
  2. Zofia Chmielewska – zastępca przewodniczącego,
  3. Monika Chmielewska – sekretarz,
  4. Małgorzata Dub-Tulicka – członek,
  5. Daniel Kabanienko - członek,
  6. Elżbieta Łuksza – członek.

 

PROCEDURA ZOBOWIĄZANIA DO LECZENIA ODWYKOWEGO

Postępowanie zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego dotyczy osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:

  • rozkład życia rodzinnego,
  • demoralizację małoletnich,
  • uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodzinnych,
  • systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Powyższe oznacza, że sam fakt uzależnienia od alkoholu nie może stanowić samoistnej podstawy do zobowiązania danej osoby do podjęcia leczenia odwykowego, lecz towarzyszyć muszą temu także określone powyżej negatywne zachowania w sferze społecznej.
Aby dokonać zgłoszenia osoby na leczenie odwykowe, należy wypełnić wniosek i złożyć do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, właściwej dla miejsca zamieszkania osoby, której będzie dotyczyć postępowanie. Wniosek należy złożyć osobiście lub listownie w siedzibie GKRPA tj. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Siekierczynie 296, 59-818 Siekierczyn, w godzinach urzędowania: poniedziałek 07:30 – 15:30, wtorek 07:30 – 16:30, od środy do czwartku 07:30 – 15:30, piątek 07:30 – 14:30.
Wniosek może złożyć dowolna osoba z rodziny, której nie jest obojętny los nadużywającego alkoholu lub instytucja (np. pomoc społeczna, policja itp.).

PRZEBIEG PROCEDURY W GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W SIEKIERCZYNIE WYGLĄDA NASTĘPUJĄCO:

KROK 1
Wszczęcie procedury następuje z chwilą złożenia przez wnioskodawcę wniosku o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego osoby uzależnionej, bądź na wniosek instytucji zewnętrznej.

KROK 2
Po otrzymaniu wniosku następuje jego rozpatrzenie, zbierane są informacje na temat osoby zgłoszonej. Ponadto w przypadku podejrzenia występowania zjawiska przemocy domowej Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wszczyna procedurę „Niebieska Karta” i przekazuje sprawę do rozpatrzenia dla Zespołu Interdyscyplinarnego w Siekierczynie, działającego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Siekierczynie.

KROK 3
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Siekierczynie zaprasza osobę zgłoszoną na rozmowę motywującą, w uzasadnionych przypadkach zaprasza się również wnioskodawców lub świadków. Zaproszenie wysyłane zawsze jest listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Możliwe są następujące wersje wydarzeń:

Wariant 1 – Kiedy osoba zaproszona na rozmowę zgłasza się na posiedzenie Komisji Rozmowę motywującą prowadzą co najmniej dwie osoby z komisji. Komisja informuje o wpłynięciu wniosku i celu spotkania. Stwarza się możliwość szerszego spojrzenia na problem alkoholowy. Osobie zgłaszającej się przedstawiona zostaje propozycja podjęcia terapii w placówkach leczenia odwykowego oraz możliwość skorzystania z usług terapeuty ds. uzależnień w Punkcie Konsultacyjnym działającym przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Siekierczynie. W sytuacji, gdy osoba zaproszona podejmie decyzję o dobrowolnym leczeniu odwykowym, podpisuje zobowiązanie, iż w ciągu 2 tygodni zgłosi się do wybranej placówki odwykowej celem podjęcia leczenia, a w przeciągu 1 miesiąca dostarczy Komisji pisemne poświadczenie zgłoszenia się na leczenie, oraz po 6 miesiącach pisemne poświadczenie kontynuowania leczenia odwykowego.

Niedotrzymanie powyższych terminów lub przerwanie leczenia powoduje, iż sprawa kierowana jest do sądu, o czym osoba z problemem nadużywania alkoholu jest informowana podczas podpisywania zobowiązania.

W sytuacji gdy leczenie realizowane jest skutecznie (tzn. pacjent ukończy terapię i utrzymuje abstynencję) - Komisja po 2 latach umarza sprawę.
W przypadku gdy osoba zgłaszająca się na zaproszenie Komisji oświadcza, że nie ma problemu alkoholowego i nie zamierza podjąć leczenia odwykowego, Komisja kieruję osobę na badanie przez biegłych sądowych. Badanie dla tej osoby jest bezpłatne. Jeżeli z opinii biegłych wynika, że osoba nie jest uzależniona od alkoholu, sprawa przez Komisję zostaje umorzona. W przypadku kiedy z opinii biegłych wynika, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu i w dalszym ciągu nie zamierza dobrowolnie podjąć leczenia, wniosek zostaje skierowany do Sądu.

Wariant 2 – Kiedy osoba zaproszona na rozmowę nie zgłasza się.
Ponownie zostaje wysłane zaproszenie wraz z informacją, że w przypadku nie stawienia się na posiedzenie Komisji, sprawa zostanie skierowana do Sądu. Jeżeli osoba zgłoszona nie stawi się dwukrotnie, za trzecim razem wysyła się skierowanie na badanie przez biegłych.

Wariant 3 – Kiedy osoba zgłoszona nie stawia się na żadne wezwanie.
W sytuacji, gdy osoba zgłoszona na leczenie nie stawia się na żadne wezwanie, ani przed Komisją, ani na badanie przez biegłych, a zebrane informacje wskazują na uzależnienie od alkoholu, Komisja kieruje wniosek do Sądu o zobowiązanie do leczenia odwykowego.

KROK 4
W sytuacjach gdy:
• osoba nie zgłosi się na zaproszenie bądź wezwanie na rozmowę motywacyjną, a zebrane informacje potwierdzają uzależnienie od alkoholu,
• osoba oświadcza, że nie zgadza się podjąć dobrowolnie leczenia odwykowego,
• osoba przerwie dobrowolnie podjęte leczenie odwykowe Komisja kieruje do Sądu wniosek o zobowiązanie do leczenia odwykowego.

Informacje

Liczba wyświetleń: 326
Utworzono dnia: 14.02.2023
Dokument wprowadził:
Agnieszka Jasińska
Dokument opublikował:
Agnieszka Jasińska
Dokument wytworzył:
Agnieszka Jasińska
Wytworzono:
14.02.2023
Podmiot udostępniający informację:
GOPS w Siekierczynie

Historia publikacji

  • 14.12.2023 15:02, Administrator
    Edycja strony: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
  • 14.12.2023 15:02, Administrator
    Edycja strony: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
  • 14.12.2023 14:54, Administrator
    Dodanie załącznika: Wniosek o podjęcie działań w zakresie zobowiązania do poddania się leczeniu odwykowemu